piątek, 26 marca 2010

Wpuść mnie - świetny szwedzki horror

Wreszcie znalazłem czas by coś napisać. Ostatnio jestem pod wrażeniem świetnej powieści "Wpuść mnie" Johna Ajavide Lindqvist.

To pierwsza książka tego szwedzkiego pisarza, którą miałem okazję przeczytać. I na pewno sięgnę po kolejne. Zapewne znacie ją już, bo wyszła dwa lata temu. Ale może nie wszyscy.

Książka opowiada o małej dziewczynce Eli. Eli jest wampirem i tak naprawdę nie jest nawet dziewczynką. Wykorzystuje wyrzuconego z pracy pedofila by załatwiał jej świeże dostawy krwi, która pozwala jej utrzymanie się przy życiu. Eli zaprzyjaźnia się też z małym chłopcem mieszkającym w jej sąsiedztwie. Oskar jest prześladowany przez szkolnych kolegów. Marzy by się na nich zemścić. 

Bardzo ponura historia, przytłaczająca pesymizmem i nieuchronnością katastrofy, do której, wydaje się, musi dojść. Nie jest to powieść płytka, a postaci bohaterów autor stara się pokazać jak najmocniej. No może trochę przesadza z pedofilskimi scenami, które spokojnie mógł sobie odpuścić. Ale być może potrzebne mu to było do przedstawienia jednego z bohaterów.

Książka już została zekranizowana. Oto zwiastun filmu:


Tłumaczenie: Elżbieta Frątczak-Nowotny
Tytuł oryginalny: Låt den rätte komma in / Let the Right One in / Let Me in
Rok wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 352
Format: 148x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324131471
Data wydania: wrzesień 2008

2 komentarze:

Anna Plich (Buffy1977) pisze...

Mój blog: http://horror-buffy1977.blogspot.com/

mooh pisze...

Pinio, ostatnio właśnie widziałem ten film w szwedzkim oryginale i zarąbiście mi się podobał!!! świetny klimat, minimalistyczny na maxa, bez fajerwerków ale dreszcz przechodzi po ciele nie raz ;))

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga