sobota, 19 stycznia 2019

Bitwa o ciężką wodę

Bardzo dobry serial dostępny teraz na Showmax. Bitwa o ciężką wodę (Kampen om tungtvannet Norwegia 2016) opowiada o brytyjskich próbach storpedowania niemieckiego programu atomowego. 

Serial, który wyreżyserował Per-Olav Serensen, powstał na faktach, opowiada prawdziwą historie wyścigu niemieckich i brytyjskich naukowców (w tle także radzieckich i amerykańskich) o to kto pierwszy znajdzie sposób na wykorzystanie w wojnie energii atomowej.
Serial oglądamy z kilku perspektyw - pracy niemieckiego fizyka Wernera Heinseberga (Christoph Bach), laureata Nagrody Nobla, który decyduje się na pracę nazistów, Erika Henriksena - dyrektora fabryki w Norwegii (Dennis Storhøi - Trzynasty wojownik), która produkuje ciężką wodę zamawianą przez faszystów oraz brytyjskich oficerów i norweskich żołnierzy, którzy przygotowują i przeprowadzają akcje dywersyjne. Świetnie pokazana machina wojenna, gdzie nie liczy się jednostka, a decyzje podejmowane są dla dobra milionów. Brytyjscy dowódcy nie wahają się zatopić promu pasażerskiego, na którym oprócz podróżnych znajduje się transport ciężkiej wody.

Zdecydowanie polecam! Norwegowie wiedzą, jak zrobić dobry film!


Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga